Åbo Svenska Teater esittää uuden tulkinnan maailman tunnetuimmasta rakkaustarinasta.
Syksyllä 2025 ÅST tuo päänäyttämölle William Shakespearen Romeon ja Julian. Tuotannossa nähdään kymmenkunta näyttelijää.
9.5.2025
Åbo Svenska Teater esittelee nyt koko näytäntökauden 2025–2026 ohjelmistonsa. Kevätkaudella nähdään kaksi uutta tuotantoa, joissa keskitytään erityisesti lapsiin ja nuoriin. Syksyllä 2025 luvassa on puolestaan voimakkaita tunteita, huumoria ja kylmiä väreitä.
– On suuri ilo avata uusi kausi, joka on täynnä intohimoa, draamaa ja viihdettä – kunnianosoitus näyttämötaiteen yhdistävälle voimalle, sanoo teatterinjohtaja Kira-Emmi Pohtokari.
Tammikuussa 2026 ensi-iltansa saa Vi ska ju bara cykla förbi, joka kertoo ehkä kaikkein intiimimmästä ystävyyssuhteesta elämässä – teini-ikäisen parhaasta ystävästä. Ohjauksesta vastaa Ida Kronholm, joka on aiemmin ohjannut muun muassa KAJ-musikaalin Botnia Paradise sekä musikaalin Katrina.
Näytelmä perustuu Ellen Strömbergin palkittuun samannimiseen romaaniin. Tämä on ensimmäinen kerta, kun jokin hänen teoksistaan dramatisoidaan.
– Näytelmän kirjoittaminen on ollut pitkäaikainen haaveeni, joten kun sain kysymyksen, riemuitsin salaa, kertoo Ellen Strömberg.
Den lille prinsen on taianomainen ja filosofinen esitys kaikille niille, jotka eivät lakkaa ihmettelemästä mistä elämässä on kyse –riipumatta siitä onko lapsi vai aikuinen. Esitys perustuu Antoine de Saint-Exupéryn klassikkokirjaan, jota rakastavat niin lapset kuin aikuisetkin.
Ensi-ilta on 12. maaliskuuta 2026, ja ohjauksesta vastaa Janne Pellinen, joka on työskennellyt laajasti sekä suomen- että ruotsinkielisellä teatterikentällä, muun muassa Svenska Teaternissa ja Teater Viiruksessa. Vuonna 2021 hänen kriitikoiden ylistämä ohjauksensa Fem mål mat Unga Teaternissa voitti Antonia-palkinnon.
– Olen unelmoinut siitä, että saisin ohjata ÅST:llä – se on taianomainen paikka. Pikku prinssi on esitys, joka on kuin luotu juuri tälle näyttämölle, sanoo Janne Pellinen.
Tällä viikolla ovat myös tulleet syksyn myyntiin kaikkien esitysten liput. Tarjolla on muun muassa Shakespearen klassikko Romeo ja Julia, Mörka trappor, kalla korridorer joka on draamakierros haamujen havitteleman oppaan kanssa sekä Medeltiden – en vardagsriddares betraktelser.
Useat vierailuesitykset painottuvat musiikkiin. Tarjolla on Vreeswijkin balladeja ja hävyttömyyksiä, ranskalaisvaikutteinen konsertti sekä jazz-iltoja. Ylistetty Vysotskij – sången som brast palaa samalle näyttämölle, jossa se sai kantaesityksensä vuonna 1989. ÅST:n tunnelmallinen joulukonsertti järjestetään Lucian päivänä. Useisiin ohjelmiin on vapaa pääsy (muun muassa Turun Taiteiden Yö, Svenska dagens fest, Svenska Ylen podcast Sällskapet ja kirjailijasarja).
– Olitpa uskollinen teatterin ystävä tai astut sisään ensimmäistä kertaa, toivomme, että löydät ohjelmistostamme jotain, mikä koskettaa juuri sinua. Täytetään yhdessä katsomot ja teatterin hämärät käytävät elämällä ja tarinoilla, jotka jäävät mieleen vielä esiripun laskeuduttua, sanoo Kira-Emmi Pohtokari.
Syksyllä 2025 ÅST tuo päänäyttämölle William Shakespearen Romeon ja Julian. Tuotannossa nähdään kymmenkunta näyttelijää.
Suomen Teatterit ry (Stefi) on juuri julkaissut tiedotteen siitä, miten hallituksen suunnittelemat leikkaukset uhkaavat teatteritoimintaa Suomessa.– Suuri yleisö ja päättäjät eivät välttämättä hahmota leikkausten mittakaavaa,
Åbo Svenska Teaterin teatterirakennus on vihdoin saamassa kauan odotetun ja kaivatun peruskorjauksen.