Skip to content

Medeltiden: 17.3 & 18.3. Studionäyttämöllä Osta liput täältä!

Musikaali

Den lilla skräckaffären

Mukaansatempaava ja verta tihkuva musikaali, joka tarjoaa sekä huumoria, lämpöä että yhteiskunnallista satiiria.

Esityskausi

9.9-31.12.2026

Kesto

n. 2,5 h

Näyttämö

Päänäyttämö

Kun kukkakaupan apulainen Seymour löytää mystisen lihansyöjäkasvin, liikevaihto ja tunteet alkavat kukoistaa. Hän nimeää sen Audrey II:ksi salaisen rakkautensa ja työkaverinsa Audreyn mukaan – ja pian asiakkaita virtaa liikkeeseen. Ensimmäistä kertaa elämässään Seymour tuntee itsensä nähdyksi, kuulluksi ja rakastetuksi. Mutta kasvi ei tyydy veteen ja ravinteisiin – se elää ihmisverestä ja vaatii koko ajan lisää…

Ujona kukkakaupan myyjänä Seymourina nähdään ÅST:n Samuel Karlsson. Seymourin salarakas ja kollega Audreya näyttelee Saga Sarkola, kaupan omistaja herra Mushnikia tulkitsee Jerry Wahlforss ja ihmisverta syövälle kasville Audrey II:lle antaa ääen ja persoonan Julia Korander.

Kieroutunutta hammaslääkäriä Orinia, joka on myös Audreyn poikaystävä, esittää Peter Kanerva. Lavalla nähdään lisäksi tarinaa eteenpäin kuljettava, kommentoiva trio Crystal, Chiffon ja Ronnette, joita näyttelevät Johanna Kylberg, Amanda Lindgren ja Daniela Franzell.

Muut esiintyjät ovat Heidi Kiviharju, Vera Lillqvist, Kira-Emmi Pohtokari, Ingemar Raukola ja Pontus Simm.

Ohjaus Emilia Nyman, kapellimestarina Tony Sikström.

Kulttimaineeseen noussut musikaali yhdistää unohtumattomat hitit, hulvattoman huumorin ja terävän yhteiskuntasatiirin, joka peilaa aikamme pakkomiellettä rahaan, statukseen ja hyväksynnän janon. Den lilla skräckaffären on rakastettu tarina ympäri maailman – tunnetuin versio on ehkä Frank Ozin ohjaama elokuva The Little Shop of Horrors vuodelta 1986. Åbo Svenska Teaterissa musikaali oli suuri yleisömenestys, kun se esitettiin vuonna 1990.

Esityksen ohjaaja Emilia Nyman on monipuolinen näyttämötaiteilija, joka toimii ohjaajana, laulupedagogina ja musikaaliesiintyjänä. Hän on esiintynyt muun muassa Helsingin Kaupunginteatterissa, Åbo Svenska Teaterissa ja Seinäjoen Kaupunginteatterissa musikaaleissa kuten Dear Evan Hansen, Niin kuin Taivaassa ja Pieni merenneito. ÅST:ssa hänet on nähty teoksissa Something Rotten ja Dracula. Viimeisin ohjaustyö oli Disneyn uusi filmatisointi Lumikista. Emilia toimi myös vastuuopettajana Svenska Teaternin lasten teatterikoulutuksessa, Matildaskolanissa, sekä ohjaajan assistenttina ja lastenohjaajana tuotannossa.

Esityksen kapellimestarina toimii Tony Sikström, monipuolinen äänisuunnittelija, säveltäjä ja teatterikapellimestari, jolla on kokemusta muun muassa Svenska Teaternista, &Espoon Teatterista ja Tampereen Työväen Teatterista. Hän on työskennellyt musikaaleissa kuten School of Rock, Come from Away, Matilda ja Kinky Boots. Tällä hetkellä hän toimii äänisuunnittelijana ÅST:n tuotannossa Romeo ja Julia, jonka ensi-ilta on syyskuussa 2025.

Lippujen hinnat

Normaalihintaiset liputA/B/C/D-paikat

68/63/55/20 €

EläkeläisetA/B/C/D-paikat

66/61/53/20 €

Opiskelijat, työttömätA/B/C/D-paikat

25/20/20/20 €

Ryhmät (väh. 15 henk.)A/B/C/D-paikat

64/59/51/20 €

Esityksen tiedot

Ohjaaja

Emilia Nyman

Kapellimestari

Tony Sikström

Koreografi

Jack Johansson

Lavastaja

Teemu Loikas

Pukusuunnittelija

Marjo Haapasalo

Nukkesuunnittelija

Heini Maaranen

Valosuunnittelija

Antti Niitemaa

Maskisuunnittelija

Sabina Segerström

Näyttämöllä

Daniela Franzell, Peter Kanerva, Samuel Karlsson, Heidi Kiviharju. Julia Korander, Johanna Kylberg, Vera Lillqvist, Amanda Lindgren, Kira-Emmi Pohtokari, Ingemar Raukola, Saga Sarkola, Pontus Simm och Jerry Wahlforss

Book and lyrics by
HOWARD ASHMAN
Music by
ALAN MENKEN

Based on the film by Roger Corman, screenplay by Charles Griffith
Originally Produced by the WPA Theatre (Kyle Renick, Producing Director)
Originally Produced at the Orpheum Theatre NY by the WPA Theatre

Little shop of horrors was originally directed by Howard Ashman with musical staging by Edie Cowan
Vocal arrangements by Robert Billig
Orchestrations by Robby Merkin
by arrangement with Nordic Drama Corner and Nordiska ApS