Skip to content

Romeo ja Julia 29.12.-31.12.! Osta liput täältä!

Konsert

Vierailu

Flame Jazz

Ainutlaatuisia vierailevia konsertteja!

Esityskausi

14.2., 11.4.

Kesto

n 1 h 30 min, ei väliaikaa

Kieli

Vaihteleva

Näyttämö

Jazz-musiikki, Tiljan. Sisäänkäynti Eerikinkadulta!

Flame Jazz-konsertit jatkuvat

14.2. klo 19 FLAME JAZZ: QUITE VIVIAN

Ystävänpäivän iltana Café Tiljan täyttyy lämpimästä, vivahteikkaasta jazzsoundista, kun kansainvälinen trio Quite Vivian saapuu Turkuun. Yhtye loihtii saksofonin, kitaran ja rumpujen kautta ainutlaatuisen äänimaiseman, jossa rytmien leikki, värikylläiset harmoniat ja mieleenpainuvat melodiat soljuvat luontevasti yhteen. Musiikki on yhtä aikaa hienovaraista ja energistä – intiimiä kamarijazzia, joka hengittää vapaasti ja houkuttelee kuulijan mukaan jokaisen sävelen kaareen.

Quite Vivianin muodostavat suomalainen saksofonisti Adele Sauros, ranskalainen kitaristi Wilfried Wilde sekä australialaissyntyinen rumpali Rajiv Jayaweera. Kolmikko tapasi Sveitsissä Focusyear Band 2023 -projektissa, jossa heidän välilleen syntyi musiikillinen yhteys luonnollisesti jo ensimmäisistä sävelistä. Jokainen heistä on menestynyt omilla tahoillaan kansainvälisillä jazzkentillä ja yhdessä he muodostavat uudenlaisen, rohkean ja lämminhenkisen yhtyeen.

Yhtyeen debyyttialbumi Fragile People (Loumi Records) julkaistaan tammikuussa 2026 ja Turun konsertti tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden kuulla sen tuoretta materiaalia livenä. Quite Vivianin musiikki on matka – yhtä aikaa hauras ja vahva, täynnä hetkessä elämisen kauneutta.

NÄYTTÄMÖLLÄ

Adele Sauros – tenorisaksofoni ja laulu
Wilfried Wilde – kitara
Rajiv Jayaweera – rummut

11.4. klo 19 FLAME JAZZ: TAKATONIC PLAYS SIBELIUS

Huhtikuussa Café Tiljanissa kuullaan jotain ainutlaatuista: saksofonisti-säveltäjä Teemu Takasen luotsaama Takatonic-yhtye tuo Jean Sibeliuksen Kuolema-näytelmämusiikin (1903) tähän päivään. Takasen jazzsovitukset avaavat klassisen sävelmateriaalin täysin uudessa valossa – rytmit ja harmoniat muuntuvat eläväksi jazzkieleksi, jossa melankolia ja svengi kulkevat käsi kädessä.

Takatonicin Kuolema-ohjelmistossa soivat Sibeliuksen itsenäisiksi irrottamat neljä osaa vuodelta 1906, muun muassa ikoninen Valse triste, joka on saanut uusia tulkintoja aina Wayne Shorterista nykypäivään. Takasen versiossa tuttu sävelmaailma saa raikkaita värejä ja improvisaation vapautta – synkästä nimestään huolimatta musiikki virtaa valoon ja elämään. Konsertin toisella puoliskolla kuullaan Takasen omia sävellyksiä, joissa sama taidokas sävelkieli jatkaa Sibeliuksen jalanjäljissä kohti nykypäivän jazzia. Takatonicin riveissä soittavat suomalaisen jazzin huippunimet, jotka yhdessä muodostavat vahvan ja ilmaisuvoimaisen kokonaisuuden.

Monipuolinen muusikko Teemu Takanen tunnetaan paitsi saksofonistina myös säveltäjänä, sovittajana ja kapellimestarina. Hänen yhteistyönsä ulottuvat UMO Helsinki Jazz Orchestrasta Oulu Sinfoniaan, ja hänen työnsä on palkittu muun muassa Suomen Musiikintekijöiden sovituspalkinnolla.

NÄYTTÄMÖLLÄ

Teemu Takanen – sopraano- ja alttosaksofonit
Jussi Kannaste – tenorisaksofoni
Heikki Tuhkanen – pasuuna
Antti Lötjönen – kontrabasso
Joonas Riippa – rummut

Tuotanto: Jazz City Turku

www.flamejazz.com


TS: Siellä jazz soi akustisen kauniisti​

”Kaikki esiintyvät Åbo Svenska Teaterin Café Tiljanissa, joka on muodostunut turkulaisen jazz-väen musiikillinen kamari. Siellä jazz soi akustisen kauniisti ylellisessä ympäristössä. Tuleva ohjelmisto ei näytä laskevaa käyrää.”

Lippujen hinnat

Normaali

25€

Ryhmät, min. 15/20 henk.

20€

Eläkeläinen

23€

Opiskelija, työnhakija

15€

Pikalinkit

Kalenteri

Esityksen tiedot

Jazz City Turku ry