Ilmaiset opastetut kierrokset Turun päivänä 21.9.
Tarjoamme kierroksia ruotsiksi, suomeksi ja nyt myös englanniksi. Alla näet kierrosten kellonajat.
Shakespeare sanoo “Älä nolaa meitä – pidä turpas kiinni” 18 säkeen verran
Shakespearen kielestä ajatellaan usein, että sitä on vaikea ymmärtää – mutta näin ei ole. Hän vain sanoo asiat eri tavalla. Näin toteaa Stina Engström, joka on työskennellyt paljon Shakespearen tekstien parissa. Hänen toiveenaan on, että Shakespearen kieli kuulostaisi yhtä arkiselta kuin ”lihapullat ja perunamuusi” – ja se vaatii näyttelijöiltä paljon.
Stina Engström toimii näyttelijäntyön ruotsinkielisen koulutusohjelman lehtorina Teatterikorkeakoulussa. Hän keskustelee Åbo Svenska Teaterin viestintävastaavan Tove Virran kanssa.
Keskustelemme ruotsiksi, mutta voit esittää kysymyksiä myös suomeksi.
Osallistujamasku on 15€.
Hintaan sisältyy keskustelu, keitto ja kahvi. Muista ilmoittaa mahdolliset ruokavaliorajoitukset tai allergiat. Varaa ja osta lippusi lipunmyynnistämme viimeistään 26.9. klo 16: biljetter@abosvenskateater.fi / 02-277 7377.
Tarjoamme kierroksia ruotsiksi, suomeksi ja nyt myös englanniksi. Alla näet kierrosten kellonajat.
Tule mukaan juhlimaan Säätiöpäivää teatteriin!
Teatterielämys, jossa et ole yksin!