Siirry pääsisältöön

Viimeiset Det som blir kvar -esitykset 24-26.4.! Osta lippu

Mörka trappor, kalla korridorer (suom. Pimeät portaat, kylmäävät käytävät)

Mörka trappor, kalla korridorer on opastettu esitys haamujen havitteleman oppaan kanssa. 

Esitetään

Ensi-ilta 30.10.2025

Aika

n 1 h 20 min

Kieli

Ruotsi

Näyttämö

Opastettu kierros teatteritelossa

Mörka trappor, kalla korridorer on opastettu esitys haamujen havitteleman oppaan kanssa.  Teatteri on aaveiden, huokailevien haamujen ja historiallisten hahmojen koti. He kieltäytyvät jättämästä näyttämöä! 

Se kuljettaa yleisöä teatterin salaperäisiin tiloihin oudon oppaan Viden johdolla. Teatterin historia herää eloon käytävillä kuuluvina kuiskauksina, itsestään sulkeutuvina ovina ja ihon kananlihalle nostattavina kylminä tuulenpuuskina. Pitää olla varuillaan ja varmistaa että pysyy ryhmän mukana – tällä kierroksella ei kannata eksyä.

Draamakierros on ainutlaatuinen yhdistelmä huumoria, jännitystä ja historiallista tietoa sinulle, joka olet teatteritalojen ystävä, kummitusmetsästäjä tai muuten vain utelias. Tätä draamakierrosta esitetään myös suomeksi kevätkaudella 2026.  

Kantaesitys on 30.10.

Lippujen hinnat

Kaikki liput

25€

Esityksen tiedot

Käsikirjoitus ja ohjaus

Tove Appelgren

Pukusuunnittelu

Ellinor Hellström

Valosuunnittelu

Antti Niitemaa

Äänisuunnittelu

Jaakko Savela

Naamioinnin suunnittelu

Sarianna Sormunen

Ikäsuositus

13+

Näyttämöllä

Oksana Lommi

Oksana Lommi