Hoppa till sidans innehåll

Something Rotten! denna vecka: 1.3 & 2.3! Köp biljett!

1911-1920

1911

Barnen (Die Kinder)
Av Hermann Bahr
1911 i Åbo, Björneborg

Bröderna Hansen
Av Edgar Höijer
1911 i Åbo

De tre musketörerna
Av Alex. Dumas d.ä.
1911 i Åbo

Den dummaste
Av Ludvig Fulda
1911 i Åbo

Den mörka punkten
Av G. Kadelburg & R. Prosber
1911 i Åbo

En aftonstund på Tre Liljor
Av Knut Michaelson
1911 i Åbo

Flickornas Alfred
Av Algot Sandberg
1911 i Åbo

Fria händer
Av Otto Benzon
1911 i Åbo, Wasa

Gamla Heidelberg
Av Wilhelm Meyer-Förster
1911 i Åbo

Himlen på jorden (Himmel på jorden eller Som i paradiset)
Av Julius Horst
1911 i Åbo

Konserten
Av Hermann Bahr
1911 i Åbo

Konungens ring
Av Julius Hirn & Aug. Arppe efter Topelius
1911 i Åbo

Kärlekens ögon
Av Johan Bojer
1911 i Åbo

Lilla helgonet (Mam’zelle Nitouche)
Av Henri Meilhar & A. Milland
1911 i Åbo, Björneborg

Lögnens ansikten
Av Stellan Rye
1911 i Åbo, Wasa

Löjtnanten som förmyndare
Av Leo Walter Stein
1911 i Åbo

Madame Sans-Gêne
Av V. Sardou
1911 i Åbo

Mellan drabbningarna
Av Björnson
1911 i Åbo 6.11. på Svenska dagens fest

När damerna föra krig
Av C. Scribe & E. Legouvé
1911 i Åbo

Nöddebo Prästgård
Av Wilhelm Reumert
1911 i Åbo

Puppa och fjäril
Av Holger Drachmann
1911 i Åbo

Renässans
Av Holger Drachmann
1911 i Åbo

Silkesstrumpan
Av Algot Sandberg
1911 i Åbo, Wasa, Björneborg, Tammerfors, Tavastehus, Ekenäs, Hangö

Så tuktas en argbigga
Av Shakespeare
1911 i Åbo, Wasa

Tiggarstudenten (Der Bettelstudent)
Musik av Millöcker
1911 i Åbo

Titus
Av Arvid Järnefelt
1911 i Åbo

Örnarna (Örnarne)
Av Ernst Didring
1911 i Åbo

1912

Anna Karenin (Anna Karenina)
Av Edmond Giraud
1912 i Åbo

Bakom Kuopio
Av Gustaf von Numers
1912 (turné 1.9.-8.12. i Vrethalla, Dalsbruk, Hangö, Bromarf, Tenala, Esbo, Oitbacka,, Nickby, Gamla Karleby, Jakobstad, Nykarleby, Munsala, Oravais, Maksmo, Vörå, Lappfjärd, Kristinestad, Närpes, Övermark, Mustasaari, Wasa, Björneborg, Åbo)

Barnen (Die Kinder)
Av Hermann Bahr
1912 i Wasa

Bort med karlarne
Av Wilhelm Jacoby & Arthur Lippschitz
1912 i Åbo, Björneborg, Wasa

Cyrano de Bergerac
Av Edmond Rostand
1912 i Åbo

Daniel Hjort
Av J.J. Wecksell
1912 i Åbo

Disciplin
Av Einar Fröberg
1912 i Wasa, Björneborg, Åbo

En julklapp
Av Walter Christmas
1912 i Åbo, Wasa

En minnesfest
Av Gustav Wied
1912 i Åbo

Glada änkan
Av V. Léon & L. Stein, musik: Frans Lehár
1912 i Åbo

Greven av Luxemburg (Grefven av Luxenburg)
Musik av Franz Lehar
1912 i Åbo 27.4., 28.4. och 30.4.

Hittebarnet
Av August Blanche
1912 i Åbo

Katakomberna
Av Gustaf Davis
1912 i Åbo, Wasa, (19.4. fru Grahn-Niskas Recett) Björneborg

Kärlek
Av Edvard Brandes
1912 i Wasa, Björneborg, Åbo

Jeppe på berget
Av Ludvig Holdberg
1912 i Åbo

Julkvällen
Efter J.L. Runeberg
05.02.1912 i Åbo (på Runebergsdagen)

Lifgardisten (Livgardisten)
Av Franz Molnar
1912 i Åbo, Tammerfors, Björneborg, Wasa

Magister Bläckstadius (eller Giftermåls-annonsen)
Av August Blanche
1912 i Åbo, Wasa

Michel Perrin
Av Melesville & Duvernier
1912 i Åbo

När det unga vinet blommar
Av Björnstjerne Björnson
1912 i Hangö, Ekenäs, Lahtis, Lovisa, Borgå, Tavastehus, Gamla Karleby, Jakobstad, Nykarleby, Kristinestad, Yttermark, Öfvermark, Wasa, Björneborg

Preciosa
Musik av C.M. von Weber
1912 i Åbo

Sanningens pärla
Av Z. Topelius
1912 i Åbo 27.12., 29.12.

Simson och Delila
Av Sven Lange
1912 i Åbo, Tammerfors, Björneborg, Wasa

Stadstrumpetaren
Av Frans Hedberg
1912 i Åbo (21.2. herr Albert Ehnbergs recett), i Wasa (10.4. fröken Alma Berglunds recett)

Titians första kärlek
Av Z. Topelius
1912 i Åbo 14.1. på Topeliusdagen

Tjuven (Tjufven)
Av Henry Bernstein
1912 i Borgå 4.9., Fredrikshamn, Lovisa, Ekenäs, Hangö, T:fors, Björneborg, Gamla Karleby, Jakobstad, Nykarleby, Wasa 23.10.

Tro och hembygd
Av Karl Schönherz
1912 i Åbo, Björneborg, Wasa

Äkta makar (eller Kärlek och vänskap)
Av Peter Egge
1912 i Åbo

1913

Adjö med dem! (nyårsspex)
Av Adolf Lindroos
1913 i Åbo 31.12.1913 kl.23-24 på natten

Alexander den Store
Av Gustaf Esman
1913 i Åbo (7.3. Ingbergs recett), i Wasa

Baldevins bröllop
Av Wilhelm Krog
1913 i Åbo

Daniel Hjort
Av J.J. Wecksell
1913 i Åbo, Wasa

Dockan (Die Puppe)
Av Maurice Ordonneau
1913 i Åbo, Wasa

En julklapp
Av Walter Christmas
1913 i Åbo

Familjen Jensen
Av Edgar Höjer
1913 i Åbo 12.2. frk.Berglunds recett, 16.2. i Wasa 2.4. herr Ehnbergs recett

Geishan (The Geisha)
Av Owen Hall & Harry Greenbank
1913 i Åbo, Wasa, Björneborg

Husarfeber
Av Gustaf Kadelburg
1913 i Åbo, Wasa, Björneborg

Innanför murarna (Indenfor Murene)
Av Henri Nathansen
1913 i Åbo, Mariehamn, Wasa

Inspektorn på Siltala
Fri bearbetning av Hjalmar Procopé efter Harald Selmer-Geeths roman
1913 i Wasa, Björneborg, Åbo, i Karis 2.9., Tenala, Forssa, Kristinestad, Kaskö, Närpes, Pörtom, Jeppo, Jakobstad, Bennäs, Gamla Karleby, Kronoby, Nykarleby, Munsala, Oravais, Wörå-Koskeby, Wasa 19.10. I Åbo 22.10., i Mariehamn 1.11., i Wasa 7.12.

Kommunaldjävulen (Kommunal-Djäfvulen)
Av Ernst W. Knape
1913 i Wasa

Littowska vapnet
Av Hjalmar Procopé efter Topelius
1913 i Åbo, Wasa

Läkaren vid skiljovägen
Av Bernhard Shaw
1913 i Åbo, Wasa

Min vän Teddy
Av André Aivoire & Lucien Bernard
1913 i Åbo, Wasa, Björneborg

När det unga vinet blommar
Av Björnstjerne Björnson
1913 i Åbo

Rika morbror
Av Aug. Blanche
1913 i Åbo, Wasa

Sanningens pärla
Av Z. Topelius
1913 i Åbo 14.1.

Skärseld
Av Walter Christmas
1913 i Åbo, Wasa, Björneborg

Stormyrtösen
Efter Selma Lagerlöf
1913 i Åbo, Wasa

Vilda fåglar (eller En dufva att plocka)
Av John Galsworthy
1913 i Åbo, Wasa

1914

33.333 (Lustspel i fyra akter)
Av Algot Sandberg
1914 i Åbo, Tammerfors, Wasa

Adjö med dem! (nyårsspex)
Av Adolf Lindroos
1914 i Åbo 1.1. och 4.1.

Ambrosius
Av Chr. Molbeck
1914 i Åbo

Bomullskungen
Av Algot Sandberg
1914 i Åbo, Viborg, Kotka, Lovisa, Tammerfors

De fem Frankfurtarne
Av Carl Rössler
1914 i Åbo

Den inbillade sjuke
1914 i Åbo

Det var en gång
Av Holger Drachmann
1914 i Åbo

Erotik
Av Gustav Wied
1914 i Kaskö 1.10., Kristinestad, Närpes-Finby, Wasa, Jakobstad, Åbo 11.11.

Friarn från Åbo (Friaren från Åbo)
Av F. Berndtson
1914 i Åbo på 75-årsdagen av teaterns invigning (festprogram) 21.2.1914

Gillet på Solhaug
Av Henrik Ibsen
1914 i Åbo, Viborg, Wasa

Hanna
Efter J.L.Runeberg av Einar Holmberg & A. Lindroos
1914 i Åbo 5.2. (festprogram) 21.2. i Wasa 25.3.

Kantor Kekkonens bockningsresa
Av Robert Kiljander
1914 i Åbo, Wasa

Karin Månsdotter
Av Adolf Paul
1914 turné 29.9.-8.12.

Kommunaldjävulen (Kommunal-Djäfvulen)
Av Ernst W. Knape
1914 i Åbo

Korsdrag
Av Ellen Lundberg-Nyblom
1914 i Östermyra 29.9., Kaskö, Närpes-Finby, Kristinestad, Yttermark, Övermark, Pörtom, Solf, Wasa, Wörå-Koskeby, Maxmo, Oravais, Munsala, Jeppo, Jakobstad, Esse, Kronoby, Nedervetil, Teerjärvi, Gamla Karleby, Jungsborg, Nykarleby, Borgå, Kyrkslätt, Svartå, Hangö, Åbo, Kymmene, Kotka, Lahtis 14.12.

Littowska vapnet
Av Hjalmar Procopé efter Topelius
1914 i Åbo

Läsförhörskalaset på Hultnäs
Av Parus Ater
1914 i Åbo, Tammerfors, Wasa, Viborg, Kotka, Lovisa

Mannens revben
Av Maria Jotuni
1914 i Åbo

Per Olsson och hans käring
Av Gustaf af Geijerstam
1914 i Åbo, Wasa

Revisorn
Av Nikolai Gogol
1914 i Söderkulla 2.10., Borgå, Lovisa, Kotka, Kuusankoski, Hangö, T:fors, Raumo, Björneborg, Ekenäs, Fiskars, Åbo, Viborg 1.12.

Snurran
Av Zacharias Topelius
1914 i Åbo 14.1., 18.1., i Wasa 25.3.

1915

Ambrosius
Av Chr. Molbeck
1915 i Åbo

Bomullskungen
Av Algot Sandberg
1915 i Åbo, Wasa

Bröllopet på Ulfåsa
Av Frans Hedberg
1915-16 i Åbo, Wasa

Eldprovet (La flambée)
Av Henry Kistemaeckers
1915 i Åbo, 29.1., 31.1. och 3.2. (Adolf Linderoos 30-års recett) 7.2., i Wasa

Dunungen
Av Selma Lagerlöf
1915 i Åbo, i Wasa 21.och 28.3., Tammerfors, Tavastehus, Lovisa, Viborg, Kotka, Lahtis, Borgå, Billnäs, Ekenäs, Fiskars, Björneborg, Jeppo, Nykarleby, Jakobstad, Kronoby, Gamla Karleby, Uleåborg, Kaskö, Kristinestad 15.5., i Pargas Malm 1.9., Kimito, Svartå, Lojo, Tenala, Raseborg, Täkter, Masaby, Kyrkslätt, Esbo, Wanda, Dickursby, Nyckby, Kaxby, Köpbacka, Kuggom, Lovisa, Liljedahl, Mörkom, Pyttis, Kuusankoski 25.9.

Fregattkaptenen
Fri bearb. fr. franskan av Frans Hedberg
1915 i Åbo, Wasa

Hjältar
Av Bernhard Shaw
1915 i Wasa, Gamla Karleby, Jakobstad, Kristinestad, Kaskö, Kotka, Willmanstrand, Forssa, Ekenäs, Åbo

Karin Månsdotter
Av Adolf Paul
1915 turné 31.3.-30.9.

Kaskö-Kristinestad
Av Selfrid Kinmansson
1915 i Åbo, Wasa

Korsdrag
Av Ellen Lundberg-Nyblom
1915 i Viborg, Lovisa, Thus, Björneborg, Tammerfors, Uleåborg

Kung Fjalar
Efter J.L.Runeberg av A.Linderoos
1915 i Åbo 5.2. och 7.2.1915 (alla roller utom Hjalmars utfördes av amatörer)

Lilla helgonet (Mam’zelle Nitouche)
Av Henri Meilhar & A. Milland
1915 i Wasa

Lycko-Pers resa
Av Aug. Strindberg
1915 i Åbo, Wasa, Viborg

Läsförhörskalaset på Hultnäs
Av Parus Ater
1915 i Åbo

Orleanska jungfrun
Av Schiller
1915 i Åbo

Polskt blod
Av Leo Stein, musik av Oskar Nedbal
1915 i Åbo, Tammerfors, Wasa, Björneborg, Viborg

Pygmalion
Av Bernhard Shaw
1915 i Åbo, Björneborg, Tammerfors, Wasa, Tavastehus 8.4., Lovisa, Viborg, Kotka, Borgå, Ekenäs, Fiskars, Jakobstad, Gamla Karleby, Uleåborg, Kaskö, Kristinestad 16.5.

Revisorn
Av Nikolai Gogol
1915 i Åbo 14.3., Wasa, Kristinestad, Jakobstad, Gamla Karleby, Uleåborg 27.9.

1916

Ambrosius
Av Chr. Molbeck
1916 i Åbo 12.11.

Berg-Ejvind och hans hustru (Bärg-Ejvind och hans hustru)
Av J. Sigurjönsson
1916 i Åbo, Wasa

Den fule Ferante
Av Sabatino Lopez
1916 i Åbo

Envar (Det gamla spelet om en var/ Det gamla spelet om envar)
1916-17 i Åbo

Gustaf Wasa
Av August Strindberg
1916 i Åbo (oktober-december)

Göran Ring
Av Arne Törnudd
1916 i Åbo

Gösta Berlings saga
Efter S. Lagerlöf av Axel Berggren
1916 i Åbo

Halta Lena och vindögda Per
1916

Kärlekens komedi
Av Henrik Ibsen
1916 i Åbo

Lilla helgonet (Mam’zelle Nitouche)
Av Henri Meilhar & A. Milland
1916 i Åbo

Littowska vapnet
Av Hjalmar Procopé efter Topelius
1916 i Nykarleby, Jakobstad

Polskt blod
Av Leo Stein, musik av Oskar Nedbal
1916 i Åbo, Jakobstad

Rivaler
Av Walter Christmas, öv. Runar Schildt
1916 i Åbo (okt. & dec.)

Skandalen i natt
Av Knut Michaelson
1916 i Åbo

Skyddsängeln
Av Z. Topelius
1916 i Åbo 14.1., 16.1. (gratisföreställning för Folkskola 30.1., i Wasa 25.3.)

Som i ungdomens vår (Wie einst im Mai)
Av Rudolf Bernauero & Rudolf Schanzer
1916 i Åbo 22.10., 25.10. och 8.11., Forssa, Tavastehus, Wasa

Stadstrumpetaren
Av Frans Hedberg
1916 i Åbo (december)

Trettondagsafton
Av Shakespeare
1916 i Åbo, Wasa

Violinkungen
Musik av Emmerich Kalmán
1916 i Åbo

1917

Ett storstadshem (eller Ett lyckligt hem)
Av Christopher Boeck
1917-18 i Åbo

Flickornas Alfred
Av Algot Sandberg
1917-18 i Åbo

Gamla Heidelberg
Av Wilhelm Meyer-Förster
1917-18 i Åbo

Hittebarnet
Av August Blanche
1917-18 i Åbo

Johan Ulfstjerna
Av Tor Hedberg
1917-18 i Åbo

Koskötaren
Av Pe Åke Laurén
1917-18 i Åbo

Mors vänner
Av Einar Christiansen
1917-18 i Åbo

Polskt blod
Av Leo Stein, musik av Oskar Nedbal
1917-18 i Åbo

1918

Ambrosius
Av Chr. Molbeck
1918-19 i Åbo

Annonsera!
Av Copper Megrus & Walter Hackett
1918 i Åbo (januari och 8.3.)

Csardasfurstinnan / Czardasfurstinnan (eller Zigenarfurstinnan)
Av Leo Stein & Bela Jenbach
1918 i Åbo (i november), i Viborg (i december) (4 ggr)

Den mörka punkten
Av G. Kadelburg & R. Prosber
1918-19 i Åbo

Dunungen
Av Selma Lagerlöf
1918 i Åbo

Elna Hall
Av Ernst Didring
1918 i Åbo

En generalrepetition
Av Arne Törnudd
1918-19 i Åbo

Erik XIV (Erik den XIV)
Av August Strindberg
1918 i Åbo (i september)

Ett resande teatersällskap
Av A. Blanche
1918 i Åbo 27.3., 31.3. och 3.4.
1918-19 i Åbo

Fädernearvet
Av Arvid Mörne
1918 i Åbo (oktober-november), i Viborg i december (1 gång)

Förlofningen (Förlovningen)
Av Aleksis Kivi
1918 i Åbo 27.3., 31.3. och 3.4.

Jungfruburen
Av A. Willner & H. Reichert, musik: Schubert
1918 i Åbo

Lifvet på landet (Livet på landet)
Av Fritz Reuter, bearb. av Frans Hedberg
1918 i Åbo

Pohjalaisia / Österbottningar
Av Artturi Järviluoma
1918 i Åbo (i september)

Polskt blod
Av Leo Stein, musik av Oskar Nedbal
1918-19 i Åbo

Principen
Av Hermann Bahr
1918 i Åbo (i november), i Viborg (i december) (1 gång)

Prinsessan Törnrosa
Av Z. Topelius
14.1.1918 i Åbo på 100-årsdagen (i mindre roller medverkande damer och herrar ur societén) 16. och 25. jan.

Regina von Emmeritz
Av Z. Topelius
1918 i Åbo

Reif von Reiflingen
Av G. von Moser
1918 i Åbo (i september), Viborg (i december), Wasa (i mars), Åbo 1.maj

Solstrålen
Av A. Landesberg & L. Stein, musik: H. Reinhardt
1918 i Åbo (i september-oktober), i Viborg (i december) (2 ggr)

Som i ungdomens vår (Wie einst im Mai)
Av Rudolf Bernauero & Rudolf Schanzer
1918 i Åbo 20.3., 24.3. och 1.4.

Tant Cramers testamente
Av Edgar Höyer
1918 i Åbo (i oktober-november), i Viborg (i december, 1 gång)

Unge greven (Unge grefven)
Av Knut Michaelsson
1918 i Åbo

Åbo Svenska Teater (ÅST)

1919

Attacken
Av Henri Bernstein
1919-20 i Åbo

Byggmästare Solness
Av Henrik Ibsen
1919-20 i Åbo

Csardasfurstinnan / Czardasfurstinnan (eller Zigenarfurstinnan)
Av Leo Stein & Bela Jenbach
1919 i Wasa (i mars) (4 ggr), i Åbo
1919-20 i Åbo

Daniel Hjort
Av J.J. Wecksell
01.10.1919 i Åbo

Det lyckliga valet
Av Nils Kjaer
1919-20 i Åbo

Dunungen
Av Selma Lagerlöf
1919-20 i Åbo, gäster: Ivan Hedqvist, Ida Brander

En julklapp
Av Walter Christmas
1919-20 i Åbo

En kärleksfest i Neapel
Av Fridtjuv Bjelke
1919-20 i Åbo

En prästgårdsidyll
Av Rudolf Kneissel
1919-20 i Åbo

Hamlet
1919-20 i Åbo

Kvinnohatare
(Enligt kortkatalogen har pjäsen Kvinnodjävulen [av Karl Schönherr] spelats 1919-20 i Åbo, det kanske kan vara samma pjäs som Kvinnohatare (?).)

Midsommareld (Johannisfeuer)
Av Hermann Sudermann
1919-20 i Åbo

Min hustru hovskådespelerskan / Min hustru premiäraktrisen
Av A. Möller & L. Sachs
1919-20 i Åbo, premiär 10.09.1919

Peer Gynt
Av Henrik Ibsen, musik: Edvard Grieg
1919-20 i Åbo

Polskt blod
Av Leo Stein, musik av Oskar Nedbal
1919-20 i Åbo

Principen
Av Hermann Bahr
1919 i Wasa 13.3.

Röda rosor
Av J. Brammer & A. Grünwald, musik: Lehar
1919-20 i Åbo

Sanningens pärla
Av Z. Topelius
1919-20 i Åbo

Stambuls ros (Die Rose von Stambul)
Av Julius Brammer & Alfred Grünwald, musik: Fall
1919-20 i Åbo, gäst & regi Adolf Niska

Tant Cramers testamente
Av Edgar Höyer
1919 i Wasa 12.3.1919

Äfventyr på fotvandring
Av Walter Stein (J.C.Hostrup)
1919-20 i Åbo

1920

Attentatet
Av Leo Birinski
1920 i Åbo (november-december) (6 ggr)

Dansen på bakgården (nyårsspel av okänd rimsmidare)
1920 i Åbo

Den sista valsen (Die letzte Walzer)
Av Julius Brammer och Alfred Grünwald, musiken: Strauss
1920 i Åbo (sept.-nov.) (11 ggr)

Don Cesar (Don Cesar de Bazano)
Av Dumanoir & d´Ennery
1920 i Åbo 1.9. och 5.9.1920 (2 ggr)

Forman Henschel (Fuhrman Henschel)
Av Gerhart Hauptmann
1920 i Åbo 10.12.1920 (1 gång)

Köpmannen i Venedig
Av Shakespeare
1920 i Åbo (december) (5 ggr)

Lyckans galoscher
Av Axel Lille
1920 i Åbo (december) (4 ggr)

Primerose
Av Robert de Flers & G. A. De Caillavet
1920 i Åbo (oktober-november), premiär (?) 13.10.1920 (6 ggr)